Pokaż
Więcej
  1. Strona Główna
  2. POROZMAWIAJMY…W jaki sposób i dlaczego warto rozmawiać z dziećmi?
POROZMAWIAJMY…W jaki sposób i dlaczego warto rozmawiać z dziećmi?

POROZMAWIAJMY…W jaki sposób i dlaczego warto rozmawiać z dziećmi?

Wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój emocjonalnym i społecznym, to dla rodzica nie lada wyzwanie. Niestety nie ma jednego, uniwersalnego przepisu „na wychowanie” dziecka, który mógłby sprawdzać się zawsze i wszędzie. Jednakże w trakcie całego procesu wychowania bardzo ważne jest, by wspierać dziecko poprzez ROZMOWĘ.

Drogi Rodzicu, rozmowa z dzieckiem to klucz do zbudowania i kształtowania mocnych i trwałych więzi! Koniecznie należy znaleźć czas, na to by być maksymalnie skupionym i wysłuchać co dziecko ma Nam do powiedzenia.

Rozmowa z dzieckiem rządzi się pewnymi prawami, o których należy pamiętać i koniecznie przestrzegać, tak by zarówno dziecko, jak i rodzic byli zadowoleni z jej przebiegu.

 

Poniżej zamieszczam kilka wskazówek, które pomogą przeprowadzić efektywną rozmowę rodzica z dzieckiem:

 

  1. Inicjuj rozmowy ze swoim dzieckiem i przede wszystkim pozostawaj zawsze w gotowości do rozmowy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy dziecko nie chce z Tobą rozmawiać, więc odpuść na jakiś czas. Spróbuj wejść do świata dziecka, pobaw się lub zrób z dzieckiem to co lubi najbardziej. Bądźcie RAZEM, nie po to by wyciągnąć informację, tylko żeby być obecnym, wspomóc dziecko i zapewnić poczucie akceptacji i zrozumienia. Daj dziecku czas, a we właściwym momencie dziecko otworzy się przed Tobą i rozpoczniecie rozmowę.
  2. Pojawiają się jednak trudne sytuacje, kiedy to dziecko nie chce rozmawiać i niestety zdarza się, że jeszcze bardziej na nie naciskamy i frustrujemy się, że nie chce odpowiadać na Nasze pytania. Rodzicu, takie podejście i nerwy wzmagają stres u dziecka i nie pomagają mu w tym, aby się przed Tobą otworzyć! Zatrzymaj się, zmień perspektywę i nie naciskaj! Zrób coś innego, co pozwoli Ci nabrać dystansu i wrócić po jakimś czasie do dziecka bez wywierania zbędnej presji.
  3. Bądź zainteresowany tym, co robi Twoje dziecko (jakich ma kolegów i koleżanki, co lubi robić, czym się interesuje) – ta wiedza powala na bycie obecnym w życiu Twojego dziecka i na nawiązywanie odpowiedniego dialogu.
  4. Pamiętaj, że rozmowa nie polega tylko i wyłącznie na mówieniu. Rozmowa to również aktywne słuchanie. Zatem nie wygłaszaj monologów, daj dziecku przestrzeń i możliwość wyrażenia siebie. Każdy z Nas potrzebuje i chce zostać wysłuchany. Jeśli chcemy nieustannie mówić do dziecka, ta komunikacja stanie się jałowa i pozorna oraz często zdarza się, że dziecko znacznie Nas pozornie słuchać i przytakiwać dla tzw. „świętego spokoju”.
  5. Wspieraj swoje dziecko bezwarunkowo! Nie lekceważ i nie deprecjonuj tego co mówi do Ciebie dziecko, nawet jeśli wydaje Ci się to mało istotne. Rodzice często bagatelizują problemy swoich dzieci. Zapewnij dziecko o swoich nieoceniającym wsparciu! Dziecku będzie łatwiej z Tobą rozmawiać, kiedy poczuje się akceptowane i bezpieczne.
  6. Dziecku trudno jest z Nami rozmawiać, kiedy zadajemy pytania których często same nie rozumieją. Podczas rozmowy używaj słów i zwrotów adekwatnych do wieku dziecka, pamiętaj, aby nie były zbyt infantylne, ani zbyt skomplikowane.

 

Na koniec, pragnę zwrócić szczególną uwagę, iż dla prawidłowego rozwoju i zdrowia psychicznego dzieci bardzo ważne są relacje w najbliższej rodzinie – atmosfera w domu, wspólne spędzanie czasu i aktywności, okazywanie sobie troski i akceptacji, wzajemny szacunek i otwartość. Rozmowy ze sobą na różne tematy, wzajemne wsparcie. Tu najważniejsza jest postawa Rodziców, którzy dają dzieciom przykład i pokazują, jak relacje rodzinne mogą wyglądać.

Rozmawiajcie z dziećmi codziennie, nie tylko o tym, co działo się w przedszkolu czy szkole. Rozmawiajcie o ich uczuciach, obawach i trudnościach, starając się zapewnić je, że zawsze mogą na Was liczyć!

 

  • Udostępnij:

Napisz komentarz