Pokaż
Więcej
  1. Strona Główna
  2. Pierwsza wizyta u psychologa jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u psychologa jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u psychologa jak się przygotować?

Skoro to czytasz to znaczy, że pokonałaś lęk przed wizytą u psychologa! Tak jest we współczesnym społeczeństwie, że boimy się oceny innych osób oraz wstydu. Wiedz, że nie jesteś nienormalna, nie jesteś wariatką ani nie jestem trudnym przypadkiem bo jesteś dzielna i odważna, że podjęłaś decyzję aby zrozumieć siebie i polepszyć jakość swojego życia.

Pierwszy krok masz za sobą –  wiedz to jest dobra decyzja.


Celem pierwszej wizyty jest zebranie informacji dlaczego pacjent zdecydował się na terapie.
Głównym zadaniem psychologa jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podczas spotkania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystko co powiesz podczas konsultacji jest poufne jak i fakt przyjścia na wizytę. Są sytuacje, które stanowią wyjątki od tejże zasady, ale tylko wtedy gdy życie lub zdrowie jest zagrożone.
Pierwsza wizyta to opowiedzenie o swoim problemie: od kiedy trwa Twój problem? (miesiąc, rok, lata) jaki jest to problem, z czym związany? Jak wygląda jego nasilone? (np. w nocy się nasila, kiedy jestem sama w domu, jeśli widzisz, że bywa to różnie zaobserwuj co na to wpływa) jakie doświadczasz objawy? (bezsenność, lęk przed byciem samemu w domu, agresja, złość), czy próbowałaś już jakiś sposób, aby radzić sobie z tą sytuacja? (np. biegałam, brałam leki uspokajające) Czy wystąpiły ważne wydarzenia przed pojawieniem się problemu? np. zmiana miejsca zamieszkania, śmierć bliskiej osoby.

Czasem może być to kumulacja małych problemów, co działa jak kula śniegowa pomalutku, pomalutku zbiera problemiki aż osiąga olbrzymie wymiary! Psycholog zapyta o sytuację rodzinną –  rodzinę pochodzenia (dzieciństwo– relację z mamą, tatą rodzeństwem, choroby w rodzinie) oraz o rodzinę przez Ciebie założoną lub inne bliskie relacje w Twoim  życiu. Przygotuj się z relacji o swojej sytuacji zawodowej, zdrowiu i zainteresowaniach.

I jedno z ważniejszych pytań: czego oczekujesz od psychologa? 

Modeli rozmów z pacjentami jest kilka ale głównym celem ich wszystkich jest aby rozmowa była komfortowa i swobodna a zarazem kierowana. Zazwyczaj potrzeba więcej niż jednego spotkania aby zebrać wszystkie informację i postawić diagnozę.  

  • Udostępnij:

Napisz komentarz